Hellas Verona – Juventus 2-2: naivitatile se platesc!

Meci

Un meci cu un final nefericit in care Juventus invinge pe Juventus. Am pierdut doua puncte in compania unei echipe combative si atat. O prima repriza de calitate i-a precedat unei reprize secunde dezastruoase, in special in plan defensiv. Atitudinea a lasat mult de dorit si naivitatea la fazele fixe ne-a costat enorm. E inadmisibil sa primesti doua goluri similare in fata unei echipe care altfel nu te putea surprinde! Minge aruncata in careu la bataie si doua erori de marcaj colosale au stabilit scorul final. Am fost stapanii partidei si am iesit de pe teren cu capul plecat. Am vazut acelasi scenariu cu Sampdoria si ajungem sa ne intrebam in ce masura pregatim fazele fixe. Dupa 2-0 am avut aceeasi atitudine de relaxare deloc propice performantei la nivel inalt. Ne-am invins singuri prin tratarea superificiala a anumitor dueluri si a paselor de gol. Nu e un capat de tara acest rezultat coroborat cu egalul din Cetatea Eterna , dar in meciurile decisive eliminatorii din competitiile europene nu poti trata adversarul de aceasta maniera. Si ne propunem sa invingem si in Europa, nu? Concentrarea pana la ultima faza e esentiala si niciun meci nu e castigat indiferent de avantajul de pe tabela. Aceasta sa ne fie o lectie pentru viitor. Mai bine acum decat mai tarziu.

Buffon: 6

Nu poate fi considerat vinovat pentru rezultat, ba chiar scoate un gol ca si facut al lui Toni. Gigi si-a facut treaba in aceasta dupa amiaza, problemele au fost in alta parte.

Caceres: 6.5

Lipsa lui Barzagli nu s-a vazut nicio clipa. A fost cel mai activ si mai hotarat fundas al nostru. Repara erorile lui Vidal sau Pirlo si il inchide bine pe nemuritorul Toni in cateva randuri. Are calitatea pasei si eleganta in miscari. Cel mai bun din defensiva.

Bonucci: 5

Vechea problema treneaza. Are interventii utile pe parcursul meciului si ia decizii bune in momente grele de pressing advers. Dar cand greseste o face decisiv si de langa el marcheaza Toni primul gol al veronezilor. Greseste la marcaj si la golul egalarii cand nu se intelege deloc cu Ogbonna si dezastrul e complet.

Chiellini: 6

Cat a fost el acolo am stavilit iuresul veronez din repriza a doua. E solid, sigur in interventii si nu comite erori de pe urma carora sa profite echipa lui Mandorlini. Greu sa il inlocuiasca cineva in acea pozitie.

Lichtsteiner: 6

Preseaza in banda sa si hartuieste apararea veroneza, dar este steril si indecis. Nu creeaza superioritate si pasele repetate in spate nu desfac conglomeratul defensiv al oponentilor in prima repriza. Risca un penalty la o interventie hilara in careu cu bratele desfacute.

Vidal: 5.5

Aerian total la anumite faze, face unul dintre cele mai slabe meciuri ale sale la Juventus. Greseste foarte multe pase la mijloc si nu se mai vad acele inserari ale sale intre linii. Se lupta ca de obicei, dar recupereaza mai putin decat nota in obisnuita si greselile personale plus lipsa de inspiratie isi pun amprenta asupra jocului nostru.

Pirlo: 6

Isi face bine jocul de regista, are spatii de creatie, decongestioneaza inteligent de multe ori, dar nu reuseste acea executie geniala care sa elibereze un coechipier la finalizare. Exagereaza si el cu finetea la mijloc si da nastere unor contre veroneze periculoase.

Pogba: 6

Este autorul unui assist pentru Tevez si are si un moment de geniu tehnic in prima repriza. Dispare insa total ulterior si cu doi inchizatori  absenti pe ambele faze Hellas se lanseaza hotarata catre careul nostru. Meciul acolo s-a pierdut in afara greselilor din centrul apararii.

Asamoah: 6

Coautor la primul gol al lui Tevez prin acea incursiune in viteza incheiata cu sut si unul dintre putinii care s-a ridicat la un nivel obisnuit. Ramane problema centrarilor, dar cu asta ne-am obisnuit deja si evolutia sa in rest a fost chiar salutara. Combativ in plan defensiv, ghanezul bifeaza un meci bun.

Tevez: 7 OMUL MECIULUI

Marcheaza din nou si isi face revenirea cu o doppietta de gala. Din pacate golurile sale si jocul definit de  grinta nu a fost de ajuns pentru a scoate 3 puncte. Uneori parea ca joaca singur, rareori a fost ajutat de Llorente.

Llorente: 5.5

Slab aportul sau in ofensiva in pofida unor preluari frumoase cu spatele la poarta redirectionate catre coechipieri. Arata calitati tehnice atunci cand scoate mingea pentru Tevez la sut, dar dispare total din minutul 35. A avut putine mingi aeriene si la acelea a fost lejer anticipat de Moras. Schimbarea sa cu Osvaldo a fost logica.

Osvaldo: 6

Mult mai implicat in joc decat Llorente, mai agil si mai hotarat la finalizare. Rateaza de putin golul care ar fi inchis partida si se propune ca o varianta optima pentru postul de atacant alaturi de Tevez. Llorente are concurenta serioasa acum. A intrat in echipa intr-un moment nefericit, dar debutul sau este foarte pozitiv.

Ogbonna: 5

Iese Chiellini si dezastrul loveste. Gafa cu Lazio, greseli la marcaj cu Sampdoria, greseala de marcaj acum. De langa el egaleaza un Juanito Gomez liber si nestingherit. Are fizic impozant, daca nici la faze fixe nu se impune atunci cand? Nu are clasa de Juventus momentan, asta e clar.

Peluso: ?

Insuficient pentru notare.

Dupa acest meci cu final de cosmar nu raman decat concluziile usturatoare. Fazele fixe trebuiesc tratate cu maxima seriozitate pentru ca sunt arma predilecta a echipelor cu fotbalisti puternici si limitati tehnico-tactic. Daca vom fi pusi in pericol de fiecare data cu astfel de procedee putem pierde puncte oricand in fata oricarui adversar. Niciun meci nu este castigat doar pentru ca avem un avantaj linistitor, iar experientele cu Sampdoria si chiar Inter au anuntat aceast semiesec. Perioadele de blackout trebuie sa lipseasca pe viitor pentru ca in Europa nu te iarta nimeni! Forza Juventus si  CAPUL  SUS!