Juventus-Lazio: prima mansa cu nesansa!

Un nou meci in care adversarul loveste la una din foarte putinele oportunitati existente si se inregistreaza un rezultat nedrept. Prima repriza a insemnat un joc mai confuz al lui Juventus pe fondul unui pressing agresiv la lazialilor si putine oportunitati reale. Insa tot Juventus a dominat jocul prin posesie si atitudine.De cealalta parte Lazio s-a marginit la a se apara grupat , a diminua spatiile existente pe cat posibil prin orice mijloace. Din pacate am intrat in acest joc de uzura al lor si a rezultat o repriza destul de anosta , cu multe pase gresite, in care paradoxal cea mai mare ocazie le-a apartinut lor , Barzagli respingand providential din fata lui Mauri (baiatul asta ce mai cauta pe teren?). Marchisio sau Vidal au incercat mai multe mingi pentru Matri , dar acesta era mereu singur intre 2-3 fundasi ai sudicilor si nu a avut nicicand sanse reale , dar a facut un joc bun de pivot , care se putea solda cu putin noroc cu un gol la prima noastra actiune , la incercarea de sut a lui Marchisio blocata de Marchetti.

A doua repriza jocul s-a desfasurat diferit , laziali nu au mai putut sustine pressingul mai sus si s-au limitat doar la a se apara aglomerat in marginea careului lor cu vagi tendinte de contre blocate perfect cand de Barzagli cand de un foarte atent Caceres , inlocuitorul razboinicului Bonucci (insanatosire grabnica!).Cateva suturi slabe nu au pus in pericol poarta lui Storari. Juventus a dat drumul la joc si atunci am putut observa spre satisfactia mea calitatile de “regista” ale lui Marrone , care a gasit deseori cu pase “a la Pirlo”  in spatele apararii un Matri sau un Vidal demarcati. Este clara calitatea de mijlocas creativ a tanarului nostru si asta trebuie sa ne bucure.Acelasi dusman insa ne-a barat calea catre gol in repetate randuri , portarul Marchetti! CU reflexe incredibile acesta ii neaga lui Matri un potential gol foarte frumos dupa o reluare din prima din voleu in interiorul careului de 16 metri si repeta o evolutie halucinanta pe tot parcursul meciului , una similara cu cea din meciul de campionat de anul trecut din Noiembrie. Acest baiat are stofa de mare portar din pacate si a fost singurul nostru adversar in a doua repriza.Nu a putut face nimic insa la centrarea lui Giacherrini intr-un careu aglomerat din care Peluso se inalta perfect (poate a fost si un fault) si marcheaza la coltul lung. Un gol incurajant pentru fundasul ex-atalantin care incepe ezitant partida , cu multe greseli in defensiva , dar o incheie pozitiv marcand si aratand inainte de schimbare si calitati tehnice.Un gol binemeritat , la fel cum ar fi fost si cel al lui Vidal , dupa pasa foarte buna a lui Vucinic , nou intrat , daca nu am fi avut parte de o noua interventie incredibila a aceluiasi teribil Marchetti. Pogba s-a miscat din nou bine la mijloc , a recuperat ,a protejat , a pasat bine , dar nu a mai avut spatii pentru suturi.Vidal a fost iar liderul la mijloc , recuperand enorm si ducand o lupta continua cu adversarii.Acest chilian este incredibil , de departe cel mai bun jucator la recuperare din Europa acum si nu numai. Din pacate am luat acelasi gol stupid dupa un corner ghinionist in care s-au inregistrat greseli in lant ale apararii noastre , poate cea mai mare a lui De Ceglie , intrat in locul lui Peluso , care il pierde pe Mauri din marcaj si ii permite acestuia sa reia periculos catre poarta. Storari nu poate interveni si din pacate , in pofida unei evolutii din nou bune per total a apararii noastre , luam un nou gol norocos , deloc imposibil de evitat. Cum spunea si Conte , sunt obiceiuri de care trebuie sa ne debarasam! AM facut un meci bun insa , in pofida rezultatului , iar un 2-0 sau poate chiar mai mult era mai corect dupa a doua repriza si ocaziile avute. Fortuna insa se pare ca nu ne favorizeaza! Salutara evolutia lui Marrone , pe care il remarc pentru pasele marca Pirlo , la fel ca cea a lui Vidal , omul meicului in opinia mea. A fost peste tot si a parut de multe ori motorul echipei.Barzagli ramane acelasi fundas campion mondial!  Dezamagirea meciului a fost din pacate Isla , a carui recuperare totala pare foarte departe din pacate.

Baietii stiu ce au de facut la antrenamente pentru a evita astfel de intamplari nefericite pe viitor si noi nu putem decta sa le uram mai mult concentrare! Forza Juventus!